تبلیغات
مروری بر آثار بهرام بیضائی - "طلحك و دیگران"
پنجشنبه 5 فروردین 1389

"طلحك و دیگران"

   نوشته شده توسط: وحید سپهر راد    

با عرض سلام و تبریك سال نو
  به بهانه سال نو یكی از "فیلم نامه" های بیضایی رو انتخاب كرده ام كه  مناسبت با سال نو و مراسم نوروز می باشد. و حتما در پست های دیگر به فیلم سفر می رسیم قبل از هر چیزی از اینكه چند وقت اطلاعات به روز نشده است معذرت می خواهم .
 نام فیلم نامه مورد نظر "آهو ،سلندر ،طلحك و دیگران "میباشد
این فیلم نامه  هرگز تبدیل به فیلم نشد و حتی من نیز نقدی از آن در مجموعه های چاپ شده از بیضایی نیافتم  وعلاقه مند شدم كه هم به بهانه سال نو و هم  نپرداخته شدن به این اثر (شاید من نیافتم) به این فیلم نامه بپردازم
داستان سوم این مجموعه "طلحك و دیگران" بر میگردد به رسم "میر نوروزی" به گمان من اثر یاد شده بسیار متكی به آداب و رسوم مردم ایران است .شروع نوشتن این فیلم نامه احتمالا بر میگردد به خاطره دور بیضایی  از اجرای این نمایش و یا به نثری كه در مورد میر نوروزی  بوده است خود بیضایی می گوید:
"در دهم فروردین دیدم جماعت کثیری سواره و پیاده می‌گذرند که یکی از آنها با لباس فاخر به اسب رشیدی نشسته و چتری بر سر افراشته بود. جماعتی در جلو و عقب او روان بودند. یک دسته هم پیاده به عنوان شاطر و فراش که بعضی چوبی در دست داشتند در رکاب او یعنی پیشاپیش جنبین و عقب او روان بودند. چند نفر هم چوب‌های بلندی در دست داشتند که بر سر هر چوبی سر حیوانی از قبیل گاو و گوسفند بود؛ یعنی استخوان جمجمه حیوان؛ این رمز آن بود که امیر از جنگ فاتحانه برگشته و سرهای دشمنان را با خود می‌آورد. دنبال این جماعت، انبوه کثیری از مردم روان بودند و هیاهوی بسیار داشتند. تحقیق کردم، گفتند که در نوروز یک نفر امیر می‌شود که تا سیزده عید امیر و حکمفرمای شهر است و بعد از تمام شدن سیزده روز، دوره امارت او سر می‌آید..."  بر گرفته شده از  كتاب "نمایش در ایران"
در پست بعدی داستان طلحك و دیگران را بررسی می كنیم.با سپاس.
سال نو فرخنده باد

 


Player will show here